Атестація робочих місць  – актуальність та важливість сьогодення!


Однією з вимог, яка ставиться до роботодавця та дає можливість забезпечити належні умови праці працівникам, є обов’язок проведення атестації робочих місць за умовами праці.

У відповідності до Законів України «Про пенсійне забезпечення» (ст. 13), «Про відпустки» (ст.7), «Про охорону праці» (ст. 13), Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгову пенсію за віком згідно Списків № 1 та № 2, інші пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством на всіх підприємствах і в організаціях з різною формою власності з періодичністю один раз в п’ять років проводиться атестація робочих місць.

Фахівці санітарної лабораторії ТОВ «Оазис Технолоджі» на сільськогосподарських підприємствах Рівненської області здійснили санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища для атестації робочих місць за умовами праці.

Обстеженням підлягали робочі місця трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва, які задіяні у весняно-польових роботах.

На робочих місцях провели заміри показників мікроклімату, пилу, шуму, загальної вібрації, важкості та напруженості праці та надали підприємствам Рівненщини допомогу у складанні «Карти умов праці», для подальшої атестації робочих місць.

Для забезпечення своєчасного та сталого проходження опалювального періоду на підприємствах провели санітарно-гігієнічні дослідження для атестації робочих місць машиніста (кочегара) котельні та оператора котельні. У робочих зонах здійснили заміри рівня хімічних речовин, визначили показники мікроклімату та шуму, важкості та напруженості праці.

У фірмово-промислових комплексах Рівненської області та в м. Рівне обстеженню підлягають робочі місця машиніста крана, слюсаря-ремонтника, слюсаря-електрика, електрозварника ручного зварювання, електрогазозварника, машиніста компресорних установок, фрезерувальника, токаря тощо.

Санітарна лабораторія періодично проводить заміри шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу. Для цього визначає показники температури, вологості повітря, шуму, важкості та напруженості праці. Також досліджує повітря робочих зон на наявність шкідливих хімічних речовин.

Результати санітарно-гігієнічних досліджень використовуються замовниками під час атестації робочих місць за умовами праці, з метою визначення працівників, які мають право на пільги та компенсації та для затвердження категорій працівників, які підлягають попередньому та періодичному медичним оглядам.

Таким чином, важливо та необхідно проведення атестації робочих місць за умовами праці у відповідності з вимогами законодавства, оскільки порушення даних вимог не лише не збереже кошти підприємства, а може й спровокувати додаткові витрати у майбутньому у зв’язку з необхідністю оплати штрафних санкцій або відшкодування шкоди працівникові.